ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 25 Май 2017, 23:07 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК
ЗА РЕКЛАМА КЛИК
2017 ГОДИНА НА МОЛИТВА! ДЕНОНОЩНА ХРИСТИЯНСКА ТЕЛЕВИЗИЯ: КЛИК
Кампания: Дари Библия: КЛИК

АКЦЕНТИ

Демонично обсебване

ДА ОЧАКВАМЕ ГРАБВАНЕТО ИЛИ ПОЯВАТА НА АНТИХРИСТА?

Господ не ни забравя, а щедро ни благославя

Християни, спрете да се чувствате виновни

ЗЛАТНАТА РЕКА ОТ ПРЕСТОЛА НА НЕБЕСНИЯ ОТЕЦ

НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА СЛУГУВА НА ДВАМА ГОСПОДАРИ

ВОДЕЩИ НОВИНИ

Откъде да научат българите истински важните неща?

100 хубави думи за България

КОЙ Е ХРИСТИЯНИН ???

[ Facebook коментара]

Форум за библейски въпроси и отговори.

КОЙ Е ХРИСТИЯНИН ???

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 17 Юни 2015, 19:23

Често се задават такива въпроси: "Кой е християнин? Как да позная християнина, ако го срещна някъде? Дали Матей, Лука и Йоан са християни? Дали всеки, който влиза в църква и пали свещ е християнин? Или пък дали всеки, който отива в евангелска църква и си вдига ръката, когато проповедникът призове към покаяние, е християнин? Дали всеки, който отива до олтара в църквата минава за християнин? Дали всички, които седят на пейките в църквата по време на службата, са християни? Кой всъщност е християнин?" И може би накрая ще се попиташ: "Аз християнин ли съм?"

Веднъж един християнин по време на благовестване среща пиян шофьор. В опита си да му помогне да разбере истинският смисъл на живота, той го пита: "Ти християнин ли си?". Отговорът идва бързо и рязко: "Какво си мислиш, че съм? Езичник ли?". Това е жалка отправна точка.

Брилянтен проповедник, пълен с енергия и желание да успее в служението си. Но животът му в къщи е белязан от гордостта и ревността, заради които се провали най-славния Божий ангел - Луцифер... Такъв човек християнин ли е?

Надарена с талант дама, която пее като ангел и се моли като пророк, но когато говори, гласът й е гръмотевици и изригващ вулкан!... У дома или на работното й място царуват горещият й темперамент, свадливостта й и предизвикания смут. Тя християнка ли е? Гръмовния водопад от нейните думи говори, че Христос не живее в сърцето й.

Да бъдеш християнин - това не е нов етикет. Това е нов живот! Думата християнин за първи път се среща в Новия Завет. В Стария Завет я няма. "И първо в Антиохия учениците се нарекоха християни" (Деяния 11:26). Още от първата употреба на тази дума става ясно нейното истинско значение. Учениците на Христос бяха наречени християни.

'Учениците' е една забележителна дума в Новия Завет. Тя не съществуваше в юдейската религия. Един от учениците в Антиохия, споменат като християнин, беше преди това в юдейската религия (Галатяни 1:13). Живеейки по законите на Мойсей: "Не похващай! Не вкусвай! Не пипай!", той беше невеж относно ученичеството и християнството. Центърът на християнството е Исус Христос - Неговата любов, Неговия живот и Неговата светлина. Следователно, християнин е човек, който живее живота на Христос, открит ни в Новия Завет.

Новият Заввет започна с Исус Христос, Който спасява от греха (Матей 1:21) и завършва с Исус Христос - Царят, Който идва скоро (Откровение 22:20). Христос умря, за да те направи християнин. Той не умря, за да те направи църковен посетител, това ти и сам можеш да направиш. Но ти не можеш да победиш греха в своята естествена човешка природа. Христос пострада заради теб, както само Той можеше. Ако изповядаш греха си и помолиш за прошка и благодат, ти ще бъдеш простен. Мир и радост ще дойдат в сърцето ти. Ти никога повече няма да бъдеш същия. Христос умря, за да ти даде живот - чрез конкретна вяра в Неговата скъпоценна кръв, твоето сърце и животът ти са променени. Христос умря, за да те примири с Бога. Чрез Неговата жертва е установено любящо отношение между теб и Бог. Христос умря, за да ти даде ново сърце и нов живот - като Неговите. Ти можеш само да се радваш на новото сърце, което е за сметка на някой друг.
Християнският живот излъчва красотата на Христовия начин на живот - смирение, покорство, любов, почтеност и обновление. Провери дали си християнин! Ако не, защо?

"Недейте се лъга; Бог не е за подиграване: понеже каквото посее човек, това ще и да пожъне" (Галатяни 6:7).

Помнете, че: "Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата" (Матей 7:21).
Ти можеш да вземеш решение да изповядаш греховете си пред Бога днес и да се покаеш - от дълбочината на сърцето си да направиш промяна в живота си. Поискай прошка от Бога в името на Исус Христос, Единствения Ходатай между Бога и човеците (1 Тимотей 2:5). Вярвай в Божията милост. Бъди променен и обновен, започни да живееш християнски живот.

http://www.dclm-bulgaria.org/hristiqnin.html
Библията не е произволна съвкупност от истини, които да приемаме въз основа на авторитета на Църквата или на външни чудеса. Тя се доказва пред хората чрез чистата си осветеност, чрез отклика на осветената от Божия Дух душа на гласа на същия Дух, Който говори от страниците й.
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1157 times
Автор на темата

бyтoн зa coциaлни мpeжи

Re: КОЙ Е ХРИСТИЯНИН ???

Мнение Номер:#  Мнениеот Георги Георгиев » 18 Юни 2015, 02:23

:good:
Християнски видеоклипове, филми и музика

Псалми 119:71 Добре ми стана, че бях наскърбен, За да науча Твоите повеления.
Аватар
Георги Георгиев
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 29 times
Been thanked: 39 times

Мнение Номер:#  Мнениеот messianic » 18 Юни 2015, 09:15

spravedliv написа: Да бъдеш християнин - това не е нов етикет. Това е нов живот! Думата християнин за първи път се среща в Новия Завет. В Стария Завет я няма. "И първо в Антиохия учениците се нарекоха християни" (Деяния 11:26). Още от първата употреба на тази дума става ясно нейното истинско значение. Учениците на Христос бяха наречени християни.

да, това е така. и за да разберем по-дълбоко какво значи според исус да си му ученик, е добре да знаем онези места в новия завет, където той казва кой наистина му е ученик и кой не.

'Учениците' е една забележителна дума в Новия Завет. Тя не съществуваше в юдейската религия.

в юдаизма определено има дума "ученик" и тази дума е била в употреба поне два-три века преди преди раждането на исус христос. думата за ученик на еврейски е талмид. всеки голям рави(н) се е гордеел с това колко на брой талмидим/ученици има. исус също е наречен рави(н) в новия завет и също е имал ученици/талмидим.

Един от учениците в Антиохия, споменат като християнин, беше преди това в юдейската религия (Галатяни 1:13). Живеейки по законите на Мойсей: "Не похващай! Не вкусвай! Не пипай!", той беше невеж относно ученичеството и християнството.

ако се прочете внимателно контекста в глава 2 на посланието до колосяните, където се споменава за това „не похващай“ и „не вкусвай“, ще се разбере, че тези неща не са от закона на моисей, както е написано в статията, която си постнал, а от човешки предания и заповеди. заповедите в закона на моисей не са човешки заповеди.

Центърът на християнството е Исус Христос - Неговата любов, Неговия живот и Неговата светлина. Следователно, християнин е човек, който живее живота на Христос, открит ни в Новия Завет.

да, центърът на християнството наистина е, или поне трябва да е, исус христос. но ако християнин е човек, който живее живота на христос, тогава трябва да пази заповедите в закона, включително за съботата, които е пазил христос, който е казал за заповедите в закона, че който и най-малката от тях изпълни и така научи другите човеци, ще се нарече велик в царството небесно.

Помнете, че: "Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата" (Матей 7:21).

волята на отца са заповедите на отца. който отхвърля заповедите на отца, не познава реално нито отца, нито сина.
Аватар
messianic
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times
църква: не посещавам
Характер: новороден

Мнение Номер:#  Мнениеот hans » 18 Юни 2015, 09:41

messianic написа:
......

волята на отца са заповедите на отца. който отхвърля заповедите на отца, не познава реално нито отца, нито сина.

Месианик, направо утрепа рибата! :D :good: :drinks:
Аватар
hans
Нов Потребител
Нов Потребител

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 18 Юни 2015, 12:05

messianic написа:
да, това е така. и за да разберем по-дълбоко какво значи според исус да си му ученик, е добре да знаем онези места в новия завет, където той казва кой наистина му е ученик и кой не.

'Учениците' е една забележителна дума в Новия Завет. Тя не съществуваше в юдейската религия.

в юдаизма определено има дума "ученик" и тази дума е била в употреба поне два-три века преди преди раждането на исус христос. думата за ученик на еврейски е талмид. всеки голям рави(н) се е гордеел с това колко на брой талмидим/ученици има. исус също е наречен рави(н) в новия завет и също е имал ученици/талмидим.

Един от учениците в Антиохия, споменат като християнин, беше преди това в юдейската религия (Галатяни 1:13). Живеейки по законите на Мойсей: "Не похващай! Не вкусвай! Не пипай!", той беше невеж относно ученичеството и християнството.

ако се прочете внимателно контекста в глава 2 на посланието до колосяните, където се споменава за това „не похващай“ и „не вкусвай“, ще се разбере, че тези неща не са от закона на моисей, както е написано в статията, която си постнал, а от човешки предания и заповеди. заповедите в закона на моисей не са човешки заповеди.

Центърът на християнството е Исус Христос - Неговата любов, Неговия живот и Неговата светлина. Следователно, християнин е човек, който живее живота на Христос, открит ни в Новия Завет.

да, центърът на християнството наистина е, или поне трябва да е, исус христос. но ако християнин е човек, който живее живота на христос, тогава трябва да пази заповедите в закона, включително за съботата, които е пазил христос, който е казал за заповедите в закона, че който и най-малката от тях изпълни и така научи другите човеци, ще се нарече велик в царството небесно.

Да, вярно е, че в 1 Летописи 25:8 е употребена думата за ученик - "талмид". И какво от това? За комуникация, както и в останалит езици и в иврита си има думи, които изразяват различни идеи. Колкото до това какво означава на практика думата "ученици" е изяснено, и то по съвсем категоричен начин в Йоан 13:35 "По това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако имате любов помежду си." В контекста на този стих, написаното по-горе от Месианик не отговаря на духа на Словото Божие. То си е направо повтаряне на една закорявяла ерес - спасение не по благодат, а чрез дела по Закона! - което за хора с извратена вяра като Месианик си е нещо съвсем нормално. Пък и да не би останалите християни, които не освещават еврейския шабат да не вършат волята на Отца? Само шабатяните ли я изпълняват? Понеже в горното мнение е специално акцентувано върху еврейския шабат. Напротив, от личен опит съм се убедил, че нешабатяните обикновено по-релевантно наблягат върху чистотата на братските си отношения със своите ближни вместо на библейския буквализъм - както шабатяните.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1092 times
църква: Православна църква
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот messianic » 18 Юни 2015, 12:20

stucyte написа:Да, вярно е, че в 1 Летописи 25:8 е употребена думата за ученик - "талмид". И какво от това? За комуникация, както и в останалит езици и в иврита си има думи, които изразяват различни идеи.

в новия завет също пише, че фарисеите са имали свои ученици. така че, библията категорично доказва, че думата "ученик" е била част от юдаизма, за разлика от написаното в статията в началото на тази тема.

Но да не би останалите християни, които не освещават еврейския шабат да не вършат волята на Отца? Само шабатяните ли я изпълняват?

волята на бога е да се спазват всички негови заповеди, които е обективно възможно да се спазват, а не да спазваме само избрани заповеди, а други да нарушаваме. така че, ако някой пази събота, но върши други сериозни грехове, такъв е извън волята на бога. също така и онзи, който върши една част от заповедите, а нарушава постоянно друга част от заповедите, особено ако нарушава заповеди, за чието нарушаване се предвижда смъртно наказание в закона, такъв човек е извън волята на бога независимо колко пъти нарича исус господ.

... от личен опит съм се убедил, че не шабатяните обикновено по-релевантно наблягат върху чистотата на братските си отношения с останалите вместо на библейския буквализъм - както шабатяните.

струва ми се, че е добре да си редактираш горното изречение, защото така както е написано, за мен е една безсмислица.
Последно редактиран от messianic на 18 Юни 2015, 13:00, редактиран 1 път общо.
Аватар
messianic
Активен Потребител
Активен Потребител

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 18 Юни 2015, 12:48

stucyte написа: .. от личен опит съм се убедил, че не шабатяните обикновено по-релевантно наблягат върху чистотата на братските си отношения с останалите вместо на библейския буквализъм - както шабатяните.

messianic написа:струва ми се, че е добре да си редактираш горното изречение, защото така както е написано, за мен е една безсмислица.

Ами смятам, че с достатъчна яснота съм се изразил, че в личен план съм се убедил, че ония, които не спазват съботата с по-голям акцент наблягат върху братските отношения с ближните си, в сравнение с другите, които дори без да се замислят, следвайки библейското буквоядство, спазват шабата - ден, специфичен за евреите.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1092 times
църква: Православна църква
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот messianic » 18 Юни 2015, 13:09

stucyte написа: Ами смятам, че с достатъчна яснота съм се изразил, че в личен план съм се убедил, че ония, които не спазват съботата с по-голям акцент наблягат върху братските отношения с ближните си, в сравнение с другите, които дори без да се замислят, следвайки библейското буквоядство, спазват шабата - ден, специфичен за евреите.

библейското значение на думата "брат", а оттам и на думата "братски" не винаги съвпада с онова, което един човек извън волята на бога си мисли, че е братско.

ето ти един пример от новия завет за това.
когато исус бил в един дом, препълнен с хора, които дошли да го слушат и гледат чудесата му, някой му казал, че отвън го чакат майка му, братята му и сестрите му. исус в отговорол казал: онзи, който върши волята на моя баща, който е в небесата, той ми е брат и сестра и майка.

иначе казано, който не върши волята на бога и бащата на исус, не може да е брат на исус — даже ако са близки роднини по плът.

също така, отново ти повтарям, че ако даден човек пази съботния ден, но нарушава други заповеди на бога, особено ако нарушава важни заповеди, такъв не е в съвършената воля на бога. по същия начин, ако някой проявава някаква любов към други хора, но се кланя и кади на изображения, дело на човешка ръка, такъв е извън волята на бога. такъв не мога да го считам за мой духовен брат докато не се покае и не изостави този гнусен в очите на бога грях.
Аватар
messianic
Активен Потребител
Активен Потребител

Мнение Номер:#  Мнениеот elisaveta » 18 Юни 2015, 14:53

stucyte написа:Ами смятам, че с достатъчна яснота съм се изразил, че в личен план съм се убедил, че ония, които не спазват съботата с по-голям акцент наблягат върху братските отношения с ближните си, в сравнение с другите, които дори без да се замислят, следвайки библейското буквоядство, спазват шабата - ден, специфичен за евреите.

А какво пречи спазването на съботата на любовта към ближния. Защо този ден да не се прекара с близките. Още повече, че спазването на тази заповед, като една от десетте Божи заповеди е израз на любовта ни към Бога. Нали най- голямата заповед е да възлюбим Бога с цялото си сърце и цялата си душа.
Аватар
elisaveta
Inactive for 10 months

Been thanked: 0 time

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 18 Юни 2015, 18:12

hans написа:
Месианик, направо утрепа рибата! :D :good: :drinks:

:2045:

:offtopic:

Една сте я изпуснали...

:112:
Библията не е произволна съвкупност от истини, които да приемаме въз основа на авторитета на Църквата или на външни чудеса. Тя се доказва пред хората чрез чистата си осветеност, чрез отклика на осветената от Божия Дух душа на гласа на същия Дух, Който говори от страниците й.
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1157 times
Автор на темата

Следваща

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

27 потребители са разглеждали темата: Гост (8), Гост (1), Гост (37), Гост (37), Гост (4), Hatshepsut (1), Ochakvane (1), PaytonS (1), Vered (1), anah_su_namun (2), battle_joy (4), bolgaroliub (12), cool (1), elisaveta (17), lazarin1 (1), messianic (37), rex1978 (1), smrt (8), spravedliv (7), stucyte (60), zdravko1633 (1), Александър (2), Венци Тоневски (1), Галя (3), Георги Георгиев (12), Стефан Чаков (1), стоян2 (7)

Назад към Защо и как?

• ВИЖТЕ ОЩЕ
    Отг.
    Прегледи
     Последно мнение